IDS/IPS

 

IDS ve IPS saldırı tespit ve saldırı önleme sistemleridir. Bu sistemler ile müşterilere imza tabanlı sistem saldırılarını port düzeyinde tanımlama, paket izleme, port izleme ve gerçek zamanlı saldırı izleme imkanı sunulmaktadır.

IDS hizmetinde korunan sistem için tehdit oluşturan ve sistemin erişilebilirliğini engelleyici problemler tespit edilir. Bu hizmette sistemdeki bütün loglar ve network paketleri incelenir, kişiler sorunlar konusunda bilgilendirilir fakat önlem alınamaz sadece tespit edilir. IDS sisteminin gelişmiş versiyonu IPS ‘tir.

IPS ise zararlı aktiviteleri saptamak için ağ ve sistemi monitor eden bir ağ güvenlik sistemidir. IPS’in ana fonksiyonu zararlı aktiviteleri belirlemek, bu aktiviteleri bloklamak ya da durdurmak ve son olarak durumu günlük ve aylık olarak rapor etmektir.

Grid Telekom’dan almış olduğunuz hizmetin Grid Telekom networkünde olması ile birlikte sistemleriniz FORCE 10 P1 IDS/IPS cihazımızın arkasına alınacaktır. Bu cihaz dışarıdan gelen atakları tespit edip önleme özelliğine sahiptir. Böylece cihazınız için ilk kademe fiziksel güvenliğiniz sağlanmış olacaktır.

 

KVKK kapsamında politikalarımıza, aydınlatma metnine ve bilgi edinme başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.