Felaket Kurtarma Çözümleri

 

İş sürekliliğinin sağlanması için verilerin güvenliğinin sürdürülebilmesi ve  korunması gerekir. Bu nedenle şirket içerisinde herhangi bir problem olasılığına karşı verilerin sürekli korunması sağlayan felaket kurtarma çözümlerinin oluşturulması önemlidir. Felaket kurtarma, merkezdeki verinin ortak bir alanda yedeklenmesi ve yedeklerin oluşturulan “Felaket Kurtarma Merkezi”'ne kopyalanmasıdır. Felaket kurtarma çözümleri ortaya çıkan deprem, sel, yangın gibi doğal afetler, kişi bazlı problemler ve sivil ayaklanmalar gibi felaketlerin kısa zamanda ve en sorunsuz şekilde ortadan kaldırılması hedefi ile oluşturulmaktadır.

Felaket kurtarma çözümleri, iş sürekliliği çözümlerinin bir bileşeni olduğundan dolayı bir plandan çok bir süreç olarak düşünülmektedir.

İstanbul ve Ankara olmak üzere iki veri merkezi bulunan Grid Telekom’da, Ankara veri merkezimiz felaket kurtarma merkezi olarak kurulmuş olup, iki merkez birbirinin yedeği olarak çalışmaktadır.

Grid Telekom altyapısı, sistemlerde herhangi bir problem çıkması durumunda yeniden çalışır hale getirilebilmesi için gereken adımlar belirlenerek planlanmaktadır.

 

Felaket Kurtarma Çözümlerinin Avantajları

  • İş sürekliliği sağlanır.
  • Veri kaybı riski ortadan kaldırılır.
  • Felaket durumunda işletmenizin zarar görmeden devamlılığı sağlanır.
  • Sistemlerin çalışabilir şekilde kalması sağlandığından dolayı maliyetler düşürülür ve rekabet avantajı sağlanır.
  • Talep doğrultusunda, istenilen bilgiye 7*24 erişim gerçekleştirilebilir.

 

 

KVKK kapsamında politikalarımıza, aydınlatma metnine ve bilgi edinme başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.